Dollar Money Finance Currency

Půjčky bez úroků

Zdá se vám, že takováto půjčka je natolik výhodná, že se věřiteli rozhodně nemůže vyplatit a tudíž by určitě nikdo peníze za takovýchto podmínek nepůjčoval? Hluboce se mýlíte. na trhu existuje podobných produktů celá řada.

Navýšení

Český zákoník pamatuje na trestný čin zvaný lichva. Pro laiky – pokud je stanoven příliš vysoký úrok, tzv. v rozporu s dobrými mravy, může být smlouva napadena u soudu a shledána neplatnou. Někteří poskytovatelé finančních produktů se pokoušejí toto úskalí obcházet tím, že namísto úroků – jejich půjčka je bezúročná – požadují úhradu tzv. navýšení. Výhodou takovýchto půjček je, že ihned při podpisu smlouvy přesně na korunu víte, kolik finálně zaplatíte. Jestli jsou ale skutečně výhodné, to nejlépe zjistíte, podíváte-li se na údaj o RPSN. Čím vyšší číslo, tím méně výhodná půjčka.

Poplatky

Poměrně zdárným úhybným manévrem jsou také poplatky za vyřízení půjčky hrazené buďto předem nebo častěji, protože to vypadá výhodněji a důvěryhodněji, z vypůjčené částky. Co to znamená v praxi? Podepíšete smlouvu na bezúročnou půjčku ve výši 10 000 Kč a odnesete si jenom 8, protože 2 000 činí výše zmíněný poplatek.

Přečtěte si zajímavý článek:  Půjčky bez ručitele a zástavy aneb co od nich očekávat?

Bez úroků a bez poplatků

Přesto lze najít půjčku, která je skutečně „zdarma“. Žádný úrok, žádný poplatek. Ovšem pamatujete na výrok v jedné z povídek Šimka a Grossmana: „Nechci slevu zadarmo…“?

Většinou se jedná o nízké zaváděcí půjčky, které mají klienty přesvědčit o výhodnosti daného produktu a serióznosti daného poskytovatele. Poprvé zadarmo, podruhé a pak už pokaždé s více či méně výhodným úrokem, poplatkem či navýšením.